Káva z Benátok

Káva, o ktorej sa na Slovensku zatiaľ veľa nehovorí, no ak ste niekedy navštívili Benátky, mohli ste sa s originálnym logom značky Caffè del Doge (číta sa: kafé del dodže) stretnúť na každom kroku. Je na ňom vyobrazený benátsky dóža v svojej typickej čiapke, nazývanej roh, ktorá bola obdobou panovníckej koruny.

Tak ako bol dóža významnou postavou a vládcom Benátok počas vyše 1100 rokov trvajúcej Benátskej republiky, ktorá zanikla koncom 18. storočia, tak neodmysliteľne k Benátkam patrí aj káva.

Benátky ako jeden z niekdajších najdôležitejších prístavov starého kontinentu boli prvým miestom, odkiaľ sa do Európy dostávali exkluzívne a dovtedy neznáme tovary z ďalekého zámoria. Už na začiatku 16. storočia benátske noviny spomínajú kávu ako veľmi vzácnu komoditu, ktorá bola veľmi drahá a najskôr užívaná ako liek.

No netrvalo dlho a káva sa stala veľmi populárnym a žiadaným nápojom. Zrod prvej kaviarne na Námestí Sv. Marca sa datuje do roku 1683 a je dôležitým medzníkom spoločenských a kultúrnych dejín Benátok.

Spúšťa sa nezastaviteľný jav. V mnohých častiach mesta sa rýchlo otvárajú desiatky kaviarní. Išlo o obchodné aj spoločenské miesta, kde sa stretávali ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev: intelektuáli, akademici, politici, študenti, umelci aj obyčajní ľudia.

Doteraz je tradícia pitia kávy v Taliansku veľmi silná. Caffè del Doge pochádza zo samotného srdca Benátok. Sídlo spoločnosti sa nachádza len pár krokov od presláveného benátskeho mosta Rialto, po ktorom pražiareň nazvala jednu zo svojich zmesí káv.

Caffè del Doge patrí k pražiarňam, ktoré začínali ako malý rodinný podnik. Zakladateľom bol nadšený milovník kávy Ermenegild Rizzardini a jeho odkazom je tajomstvo správneho benátskeho praženia a prísady, ktoré nepozná nikto iný, okrem nového majiteľa pražiarne – Bernarda Della Mea. Spoločnosť bola do nových rúk odovzdaná v roku 1995.

Nový majiteľ priniesol do spoločnosti nové technológie, zracionalizoval výrobné postupy a distribúciu pri zachovaní nadšenia pre kvalitu. Pod novým vedením sa spoločnosť Caffè del Doge zmenila z malého rodinného podniku na dynamickú modernú spoločnosť, ktorej produkty dnes môžete nájsť vo viac ako 25 krajinách sveta vrátane krajín ako Egypt, Argentína či Rusko.

Produkcia spoločnosti bola v roku 2001 presunutá z väčšej časti do Padovy a Terstu, aby vyhovovala štrukturálnym a logistickým nárokom na výrobu zvyšujúceho sa objemu upraženej kávy. Dnes je závod v Due Carrare (obec v provincii Padova) vybavený systémom praženia kávy, ktorý je schopný pražiť podľa klasickej tradičnej metódy praženia tzv.: „benátskej metódy“, podľa pokynov zakladateľa Rizzardiniho a praží až tri tony kávy denne. Káva na praženie pochádza z celého sveta. Nájdete v nej druhy z brazílskych či kolumbijských plantáží ako aj z Kamerunu, Indie či Etiópie.

Caffè del Doge môžete ochutnať ako 100% Arabicu – napríklad Caffé del Doge Rosso ale tiež ako pestré zmesi Arabiky a Robusty – napríklad Caffè del Doge Rialto. Náš široký sortiment zrnkovej kávy v balení 250g, 500g a 1kg je určený pre gastronómiu, kancelárie ako aj do domácnosti.

Členstvo

Asociácia Specialist Coffee Association Europa
Asociácia Specialist Coffee of America